NVS – Pointer Konvansiyonel Yangın Algılama ve İhbar Paneli

Yangın ihbarını bölge bilgisi olarak verebilen bir kontrol panelidir.

8, 16, 24, 32, ve 48 bölge kapasiteli modelleri mevcuttur.

Her algılama hattı üzerinde toplamda 20 adet dedektör ve istenilen sayıda yangın ihbar butonu bağlanabilir.
Yangın alarmı anında aktif olabilen 1 adet siren, ve 2 adet kuru kontakt çıkışları vardır.

Paneldeki herhangi bir arıza anında sesli ve ekrandaki ikazların dışında 1 adet 24VDC çıkış bulunmaktadır.
Algılama hatları, siren çıkışı, ve arıza çıkışı hat kopuk ve hat kısa devre arızalarına karşı sürekli olarak denetlenmektedir. Hatlarda oluşabilecek hat kopuk ve kısa devre arızaları , santrali besleyen şebeke voltajı kesilmesi durumu, ve batarya arızaları , sesli ve LCD ekranda yazılı(Türkçe) olarak gösterilmektedir.

Yangın alarmı bilgisi dedektörlerden veya butonlardan alındığında panel içerisindeki buzzer ile sesli olarak , LCD ekranda ise yazı ile kullanıcıya gösterilmektedir. Aynı anda birden fazla gelen alarmların bilgisi ekranda dönüşümlü olarak gösterilmektedir.

Algılama hatlarının ekrandaki görünümü için sipariş aşamasında kullanıcının istediği isimler yazılabilmektedir (ör: 1.kat, 2.kat, Yemekhane, vs.)

Panel üzerindeki butonlar vasıtası ile istenildiğinde sirenler devre dışı bırakılabilmekte, buzzer susturulabilmekte, ve istenilen algılama hatları devreden çıkartılabilmektedir.

Panele duman dedektörleri, ısı dedektörleri , ışın tipi duman dedektörleri, alev dedektörleri, yangın ihbar butonları , akış anahtarları , gaz dedektörleri, kanal tipi duman dedektörleri, telefon arama modülü, ilave röle modülü, sirenler, flaşörlü sirenler bağlanabilmektedir.

Yangın alarm bilgisini uzaktan bir başka noktadan izleyebilmek için RS485 bağlantı ile Paralel Display Modülü bağlanabilir (1000m mesafeye kadar)

Alarm anında bölgelere (zonlara) ait ayrı rölelerin çalıştırılması istendiğinde sisteme RS485 bağlantı ile Röle Modülü bağlanabilir

Panel gövdesi sac metalden imal edilmiş olup , elektrostatik toz boya ile boyanmıştır.
Besleme gerilimi 220VAC ‘dir .

Besleme geriliminin kesilmesi durumunda panel tarafından arıza bilgisi verilir ve panel çalışmasına içerisindeki bataryaları kullanarak devam eder. Beslemenin düzelmesi durumunda panel normal çalışma konuma otomatik olarak geçer ve aynı zamanda bataryaların şarj durumunu kontrol eder ve sağlar.

Panelin 1 adet 24VDC/250mA siren, 2 adet 220V/500mA kontak ve 1 adet
24VDC/250mA arıza çıkışlarına sahiptir.

Bu çıkışlar sayesinde herhangi bir durumda alarm sirenleri, otomatik arama cihazları, havalandırma sistemleri,
otomatik söndürme sistemleri, uzak ikaz sistemleri vb. Cihazlar kontrol edilebilir.

Yangın alarm sistemleri nedir ? ne işe yararlar ?